Prowadzenie własnej działalności gospodarczej stanowi kuszącą perspektywę dla wielu osób. Dzięki przejściu „na swoje” zyskujesz niezależność i rozległe możliwości rozwoju. Ceną za te profity jest jednak znacznie większa odpowiedzialność. Utrzymanie ciągłości funkcjonowania firmy spoczywa na Twoich barkach. Czy warto zmienić księgowego?
Jednym z obszarów wymagających uwagi są zobowiązania na gruncie podatkowym. Próba dopełnienia formalności na własną rękę nie zawsze stanowi dobry pomysł. Po pierwsze przepisy stają się coraz bardziej skomplikowane. Jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy, narażasz się na ryzyko popełnienia błędu. Poza tym samodzielne przeprowadzanie rozliczeń pochłania czas i uwagę, które przecież mógłbyś poświęcić na zadania związane ze swoją specjalizacją. W związku z tym warto skorzystać ze wsparcia biura rachunkowego lub asysty księgowego.

Teoretycznie pomoc specjalisty powinna rozwiązać kwestię rozliczeń. W praktyce jednak każda współpraca rządzi się innymi prawami. Wraz z upływem czasu możesz nabierać wątpliwości dotyczących pracy wybranej osoby, biura. Przekonaj się, w jakich sytuacjach warto zastanowić się nad zmianą księgowego. Dowiedz się również jak uniknąć błędów przy wyborze potencjalnego następcy.
Kiedy warto zmienić księgowego?
Od profesjonalisty musisz oczekiwać eksperckiej i aktualnej wiedzy. W tej materii nie może być mowy o zawieraniu kompromisów i przymykaniu oka na niedociągnięcia. Jeżeli księgowy dopuścił się błędu w sztuce, który naraził Cię na niedogodności, z całą pewnością należy rozważyć zakończenie współpracy i zmianę księgowego.
Powyższy przykład stanowi problem najcięższego kalibru. Potencjalne trudności nie muszą być jednak aż tak spektakularne. Czasem współpraca kuleje przez niedopasowanie na poziomie wzajemnych oczekiwań. Za przykład mogą posłużyć sytuacje, w których księgowy nie odbierał telefonu albo wyjątkowo długo zbierał się do odpowiedzi na wiadomość.
Wiele osób oczekuje też, że księgowy przyjmie rolę “doradcy”, konsultanta. Taka potrzeba może wynikać z wątpliwości dotyczących księgowania np: kosztów firmowych bądź innych formalności. Nie każdy księgowy będzie w stanie spełnić oczekiwania w tym zakresie. Być może posiada po prostu inny model pracy bądź zakres świadczonych usług. Czasem też zawodzi poczucie zrozumienia na czysto ludzkim gruncie. Możesz mieć po prostu poczucie, że mówicie innym językiem, a przebieg komunikacji odbiega od oczekiwań. Wszystkie powyższe czynniki mogą świadczyć o tym, że potrzebujesz wsparcia innej osoby.
Rozwój technologii wymusza dostosowanie się do zmieniającej się rzeczywistości. Takie oczekiwania spoczywają również na osobach trudniących się księgowością. Podobnie jak w każdej innej branży, nie wszyscy chcą iść z duchem czasu. Niektórzy nie czują się zbyt pewnie podczas korzystania z nowoczesnych narzędzi i wolą pozostać przy konwencjonalnych metodach. W takiej sytuacji mogą pojawić się trudności natury organizacyjnej. Ty będziesz oczekiwać np.: cyklicznych wideo rozmów i kooperacji w oparciu o chmurę danych. Druga strona nie będzie w stanie jednak spełnić Twoich wymagań. To może być kolejny bodziec, czy zmienić księgowego.
Zmiana księgowego – dlaczego warto?
Fundamentalną kwestią są profity, które kompetentny księgowy wnosi do Twojego biznesu. Profesjonalne wsparcie odpowiedniej osoby zapewni Ci poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Nie musisz zaprzątać sobie głowy rozliczeniami, bo wiesz, że kwestie formalne spoczywają w dobrych rękach. Jednocześnie ograniczasz poziom stresu w życiu.
Powyższe czynniki sprawiają też, że stajesz się skuteczniejszy przy realizowaniu swoich codziennych obowiązków zawodowych. Rozliczenia są pod kontrolą, więc koncentrujesz się całkowicie na tym, w czym jesteś najlepszy. Dzięki temu jesteś w stanie wyraźnie poprawić uzyskiwane rezultaty.
Dobry księgowy pełni też rolę przewodnika, który służy radą w razie potrzeby. Dzięki jego pomocy jesteś w stanie efektywniej zarządzać swoją firmą. Może przyjmować też proaktywną postawę i samemu wychodzić z inicjatywą, gdy dostrzega przestrzeń do wprowadzenia usprawnień. Takie wsparcie jest na wagę złota.
Jak wybrać i czy warto zmienić księgowego?
Kluczową kwestią bez wątpienia jest staż w branży. Jeżeli ktoś pracuje w zawodzie od lat, z całą pewnością stawił już czoła wielu wyzwaniom. Taka osoba często ma na swoim koncie szeroką gamę różnorodnych realizacji. Wszystkie zgromadzone doświadczenia pociągają za sobą biegłość w realizowaniu zadań. Dodatkowym potwierdzeniem kompetencji są ukończone kursy i szkolenia, a także posiadane certyfikaty.
Przy wyborze możesz posiłkować się opiniami wystawionymi przez poprzednich klientów wybranego księgowego. Takie recenzje stanowią wyjątkowo miarodajną formę oceny. Satysfakcja ze współpracy musiała być naprawdę na wysokim poziom skoro klient podjął taką inicjatywę. W tym przypadku warto jednak mieć się na baczności. Niektórzy kupują fikcyjne komentarze, aby sztucznie podnieść swoją notę. Warto czytać treść poszczególnych opinii i nie poprzestawać wyłącznie na sprawdzeniu łącznej oceny. W tym sposób wychwycisz ewentualne próby wystawienia sobie fałszywej laurki. Kupione komentarze zazwyczaj brzmią sztucznie i mogą być sprawnie zdemaskowane przez uważnych użytkowników.
Jeżeli księgowy reklamuje swoją ofertę przy pomocy kanałów internetowych, uznaj to za dobry prognostyk. W mediach elektronicznych i na platformach społecznościowych użytkownicy mogą łatwo podważyć czyiś autorytet. Jeżeli taka osoba miałaby na swoim koncie rażące niedopatrzenia, trudno byłoby mu uniknąć komentarzy niezadowolonych klientów. W związku z tym można założyć, że podejmowanie promocji na szerszą skalę świadczy o uzasadnionej wierze w swoje kompetencje.
Już podczas wstępnej rozmowy z nowym asystentem można wyciągnąć wiele wniosków. Pamiętaj, że doświadczony ekspert powinien przekładać skomplikowany język branżowy na znacznie przystępniejszą formę przekazu. Jeśli podczas rozmowy z księgowym czujesz, że zaczynasz rozumieć niektóre kwestie podatkowe, prawdopodobnie trafiłeś na właściwą osobę.
Ważnym kryterium jest również transparentność. Wprawdzie oczekujesz, że księgowy zajmie się rozliczeniami, ale w razie potrzeby musisz posiadać dostęp do dokumentów. W tym przypadku podstawą jest kontakt telefoniczny oraz mailowy. Poza tym warto oprzeć współpracę o nowoczesne narzędzia, dzięki którym możesz trzymać rękę na pulsie.
Odważ się na zmianę księgowego.
Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania nowego księgowego, skontaktuj się z nami. Rozmowa jest całkowicie niezobowiązująca. Możesz podzielić się wątpliwościami dotyczącymi swoich wcześniejszych doświadczeń. Następnie przedstawimy swoją perspektywę i opowiemy jak podeszlibyśmy do tych samych kwestii. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić czy nasza postawa jest bliżej Twoich oczekiwań. Zostaw swoje dane kontaktowe i porozmawiajmy.
One Comment
Comments are closed.